A

OPS2016 -uudistus, työryhmien jäsenet

Arviointi

  • Elina Taipalus, pj
  • Paula Kankaanpää
  • Jaana Myller
  • Pia Pohjanpalo
  • Helinä Perttu

Monikulttuurisuus

  • Kati Hoffmann pj.
  • Pekka Tukonen
  • Liisa Pulkkinen
  • Kati Kollanen
  • Tiina Piiroinen
  • Elina Pöllänen
  • Anu Völli

Äidinkieli ja kirjallisuus

  • Tarja Parttimaa pj.
  • Eeva Kallio
  • Riikka Mäkinen
  • Lahja Vainio
  • Mira Koponen
  • Anna Linnonmaa
  • Katja Vallinkoski

Matematiikka

  • Eija Erkkilä pj.
  • Eija Gustafsson
  • Maria Vitikka
  • Hanna Arola-Malin
  • Jari Huuhtanen

Liikunta

  • Suvi Sitolahti pj.
  • Tarja Kinnunen

Terveystieto

  • Hanna-Mari Kuha pj.

Esi- ja perusopetuksen nivelvaiheen kehittäminen

  • Laura Pekkanen pj.
  • Sarianna Laitinen
  • Eveliina Hoikkala
  • Marju Niinisalo

Englanti

  • Salla Lähdesmäki pj.
  • Raili Korhonen
  • Päivi Mikkonen

Fysiikka ja Kemia

  • Tuija Sipiä pj.
  • Heli Ranta
  • Matti Ranta-Korpi
  • Anna Tiilikka

Musiikki

  • Mirja Karjalainen-Väkevä pj.
  • Pirjo Tuominen
  • Tarja Edry
  • Maija Sevilem
  • Eveliina Jämsä
  • Johanna Kulomäki
  • Lauri Nurmela

Alakoulu/yläkoulu/ 2. aste nivelvaihe

  • Mika Karjalainen pj.
  • Leena Kaminen
  • Katariina Jarkko
  • Marja Yliniemi
  • Natalie Stolbow

Ruotsi

  • Annamari Kajasto, pj
  • Eija Hannuksela
  • Annukka Haapasaari-Beam
  • Sariella Moisio
  • Maiju Yliknuussi
  • Kristiina Rantala

Ympäristöoppi

  • Katja Seppänen pj.
  • Annukka Strengell
  • Sari Juuti

Kuvataide

  • Sari Laatio pj.
  • Erkki Auvinen
  • Virpi Lehtomäki-Jäppinen
  • Pekka Koskenniemi

Kodin- ja koulun välisen yhteistyön kehittäminen

  • Tiina Liimatainen pj.
  • Hanna Saarinen
  • Jenni Marttinen
  • Tarja Sironen

Espanja

  • Rosa Balasch-Tukonen pj.

Biologia ja Maantieto

  • Laura Jääskeläinen pj.
  • Anna Taimioja
  • Maritta Valkonen

Käsityö

  • Aku Harjula pj.
  • Annaliisa Lamppu
  • Maria Sukura
  • Anu Kauranen
  • Vesa-Pekka Vilkanen

Oppilaiden osallistaminen

  • Johanna Listala pj.
  • Niina Väätäinen
  • Kirsi Ravanko

Ranska

  • Ritva Vilpo, pj.
  • Anna-Maria Tuomela

Uskonto

  • Lea Laurila pj.
  • Leena Brusila
  • Markku Mäkäräinen
  • Jari Korpijaakko

Kotitalous

  • Heli Aunio pj.
  • Tiina Helminen
  • Sanna Sipola
  • Satu Taskinen

Kotiseutu

  • Tiina Liimatainen pj.
  • Maija Sevilem

Saksa

  • Marjo Sate pj.
  • Pia Sääski

Elämänkatsomustieto

  • Jenni Hämäläinen pj.
  • Kati Kollanen

Oppilaanohjaus

  • Eeva Rinne pj.
  • Sanna Pappila
  • Hannu Pulkkinen
  • Elina Korhonen

Venäjä

ei vielä niemetty

Historia ja yhteiskuntaoppi

  • Pertti Lehto pj.
  • Kati Hynönen
  • Henri Vihervuori

Tieto- ja viestintätekniikka

  • Mikko Salmi pj.
  • Seppo Rantanen
  • Hilppa Loikkanen
  • Saija Sappinen
  • Jukka Vuori
  • Maritta Riikonen
  • Jan Mikkonen

Oppimisen ja koulunkäynnin tuki

  • Pia Pohjanpalo
  • Hanna Saarinen

Oppilashuolto

  • Arja Korhonen
  • Pekka Tukonen