Bulevardikortteli saa kesällä värikkään päivityksen ja periskoopin katollensa – katso havainnekuva
—Viestintä ja markkinointiJärvenpään kaupunki tuo väriä keskustaan maalauttamalla Bulevardikorttelin toimistotalon kaupungin omilla brändiväreillä. Liikenneympyrään tullaan asentamaan myös suurikokoinen Luonnotar-patsas.

Järvenpään kaupungissa valmistaudutaan elävöittämään keskustan aluetta merkittävin muutoksin tulevana kesänä. Erityisen huomion kohteena on Bulevardikortteli, jonka toimistotalo saa uuden, kaupungin brändivärien mukaisen maalipinnan. Kaupunkikehityslautakunta päätti asiasta ylimääräisessä kokouksessaan. Hankkeen toteutukseen on jo haettu tarvittava maisematyölupa, ottaen huomioon sen vaikutukset ympäristöön ja kaupunkikuvaan. Päätöksen tueksi on konsultoitu toimistotalon rakennettujana toiminutta YIT:tä varmistamaan suunnitelman soveltuvuus ja toteutettavuus.
Kaupungin viestintäjohtaja Heli Komulainen iloitsee päätöksestä.
– Brändiväreillämme piristetty toimistotalo tuo raikkaan lisän kaupunkikuvaamme, ilahduttaen sekä paikallisia että vierailijoita. Tämä tekee toimistotalosta tunnistettavamman ja vahvistaa sen omaleimaista identiteettiä. Tämä on vasta alkua, sillä suunnittelemme laajentavamme väriteemaa muihinkin kaupungin kiinteistöihin.
Maalaustyö toteutetaan talkootyönä vapaaehtoisten kaupunkilaisten voimin kesäkuussa. Samassa yhteydessä Bulevardikorttelin katolle asennetaan periskooppi, jonka tarkoituksena on havainnoida toimistotalon lasikuution muotoa. Sen avulla voidaan tarkastella kaupunkimaisemaa uudesta perspektiivistä.
Toinen merkittävä muutos koskee Bulevardikorttelin viereistä liikenneympyrää, johon alun perin suunniteltiin Järvenhaltija-veistosta. Sen sijaan liikenneympyrään asennetaan säästösyistä suurikokoinen pinkinvärinen Luonnotar-patsas, joka vahvistaa merkittävällä tavalla kaupungin keskustan katukuvaa.
Lisätietoja:
Tämän kaiken päätteeksi haluamme muistuttaa kaupunkilaisia tarkistamaan kalenterinsa. Toivotamme kaikille oikein iloista aprillipäivää!