Osallistuvan budjetin myötä ala-asteet saivat leikkivälineitä välitunneille
—Kaupunki ja päätöksentekoJärvenpään Kauden 2025–2026 osallistuvassa budjetoinnissa kaupunkilaiset äänestivät yhdeksi voittajaksi leikkivälineitä koulujen välitunneille. Uudet välineet otetaan käyttöön kouluilla vaiheittain kevään ja syksyn aikana. Leikkivälineet tuovat lisää iloa ja liikettä koulupäiviin sekä vahvistavat koulupihojen viihtyisyyttä.

Järvenpään alakoulut saivat välineiden hankintaan yhteensä 8 000 euroa, kukin 1 000 euroa. Yksi kouluista on Järvenpään yhteiskoulu JYK.
– JYKissä uudet välineet otetaan käyttöön heti elokuussa, rehtori Pia Pohjanpalo kertoo. Ne rikastuttavat monipuolisuudellaan eri-ikäisten lasten välituntiliikuntaa.
Kepparivälineitä, katuliituja ja hyppykeppejä pallolajien rinnalle
Järvenpään yhteiskoululle hankittiin hyppynaruja, hyppykeppejä, koripalloja, jalkapalloja, keppihevosten hyppyesteitä, keppihevosia, puujalkoja, katuliituja ja hiekkaleluja.
– Esimerkiksi hyppykepit ja puujalat houkuttavat varmasti niitäkin, jotka eivät palloista innostu, kokeilemaan uudenlaista liikuntaa, Pia perustelee. – Kepparitouhutkin ovat nykyään tosi suosittuja.
Oppilaiden toiveet kuultiin välineiden valinnassa
Tilatut välituntivälineet valittiin niin, että ensin kaikki alakoulun oppilaat saivat kertoa välituntivälinetoiveensa, jonka jälkeen alakoulun oppilaskunnan hallitus kartoitti, mitä toiveita oli eniten.
Oppilaskunnasta vastaavat opettajat koordinoivat välineiden tilaamisen. Oppilaskuntatoiminta edistää aktiivisesti lasten ja nuorten osallisuutta koulussa ja kaupungissa.
Uusien välineiden tarkoitus on tuoda intoa välitunneilla liikkumiseen ja monipuolistaa välituntitoimintaa.
– Tällainen voitto on tosi ilahduttava, sillä vaikka pihavälineitä on, ne kuluvat. Tarve on myös suuri, sillä koulullamme on useampi piha alakoululaisten käytössä. Voiton ansiosta pystyimme myös tilaamaan eri ikäkausille sopivia liikuttavia välineitä, Pia iloitsee.
Osallistuva budjetointi on toimintatapa, jossa kehitetään yhteistä Järvenpäätä. Tavoitteena on ideoida ehdotuksia ja tehdä suunnitelmia, jotka hyödyttävät monia. Ideoita sai esittää kuka tahansa kuntarajoista riippumatta, ja äänestämään pääsivät kaikki koululaisista alkaen.
Lue lisää: