Power Festival Rantapuistossa elokuun ensimmäisenä viikonloppuna – tapahtumajärjestelyt vaikuttavat alueella liikkumiseen keskiviikosta 2.8.2023 alkaen

Power Festival on ensimmäistä kertaa Järvenpäässä järjestettävä täysi-ikäisille suunnattu festivaali, joka tarjoaa iloa, musiikkia ja juhlaa kävijöilleen.

Festivaalin aluekartta näyttää, miten tapahtuma-alue rakentuu. Alueen rakentaminen aloitetaan keskiviikkona 2.8. klo 8 alueen rajauksella ja lavojen pystytyksellä.

Rantapuiston kevyen liikenteen kulkuväylät suljetaan torstaina 3.8. klo 10 ja avataan jälleen maanantaina 7.8.2023 klo 8. Pyörätie pidetään auki torstaiaamuun 3.8. asti ja avataan sunnuntaiaamulla, kuitenkin sen mukaan, miten se on turvallista alueen rakentamisen näkökulmasta. Leikkikenttä ja senioripuisto ovat kiinni kaikilta käyttäjiltä torstaista 3.8. maanantaiaamuun 7.8. Näin alueet pidetään siistinä ja vältytään varjobileiltä sekä mahdolliselta ilkivallalta. Rantapuiston pohjoispuolen yleisöparkkipaikka on kokonaan suljettu perjantain 4.8. ja sunnuntain 6.8. välisenä aikana.

”Toivomme että rakennuspäivinä ihmiset rajoittaisivat kulkua Rantapuistossa, koska alueella liikkuu paljon työkoneita ja autoja sekä rakennushenkilöitä. Tämä on turvallisuusasia”, toteaa promoottori Juha Saapunki.

Power Festival on ensimmäistä kertaa Järvenpäässä järjestettävä täysi-ikäisille suunnattu festivaali, joka tarjoaa iloa, musiikkia ja juhlaa kävijöilleen. Festivaalin pääesiintyjinä ovat muun muassa miljardeja Spotify -striimejä kerännyt tanskalainen pop-yhtye Lukas Graham sekä Romaniasta kotoisin olevat tanssimusiikin esiintyjät Inna ja Alexandra Stan. Lisäksi festivaaleilla esiintyy monipuolinen kattaus kotimaisia musiikkitaivaan tähtiä. Lisätietoja tapahtumasta ja artisteista löytyy Power Festivalin sivuilta.

Elokuun ensimmäisenä viikonloppuna perjantaista lauantaihin 4.8.–5.8. vietettävä Power Festival vaikuttaa Rantapuiston tapahtumaympäristössä liikkumiseen jo ennen varsinaista festivaaliviikonloppua ja muutaman päivän myös sen jälkeen. Tapahtuma-alueen rakentaminen aloitetaan jo keskiviikkona 2.8. klo 8 ja sen purkaminen on valmis maanantaihin 7.8. klo 16 mennessä. Tänä aikana Rantapuisto on suljettu muulta toiminnalta, eikä alueella oleskelu ole turvallisuussyistä mahdollista.


Lisätietoja:

Juha Saapunki
promoottori
Power Festival
juha.saapunki@powerfestival.fi

Tahdotko jakaa jutun? Se käy kätevästi tästä!