Uudenmaan Kirjoittajat ry:n kirjailijavieras kirjastolla: Rasaliina Jänö

Uudenmaan Kirjoittajat ry:n kirjailijavierailut alkavat jälleen: to 18.9. klo 18.00 syksyn ensimmäisenä vieraana kirjaston Stagella on Rasaliina Jänö. Hän on Järvenpäässä asuva kirjailija ja kuvataiteilija, jonka teoksissa yhdistyvät lempeä huumori, elämänviisaus ja mielikuvituksen voima. Hänen tuotantonsa ulottuu lasten kuvakirjoista kiehtoviin fantasiaromaaneihin, jotka rohkaisevat kaikenikäisiä lukijoita pysähtymään, unelmoimaan ja näkemään arjen uudessa valossa.
Kirjailijana Rasaliina ei pelkästään kirjoita – hän myös kuvittaa. Hänen taiteensa on täynnä herkkyyttä, värejä ja yksityiskohtia, jotka kutsuvat katsojan astumaan uusiin maailmoihin. Kuvitus on hänelle tapa jatkaa tarinaa visuaalisesti, ja jokainen kuva on kuin ikkuna toiseen todellisuuteen.
Rasaliinan mielikuvitus on ehtymätön. Hänellä on halu luoda maailmoja, joissa voi seikkailla, hengittää ja löytää lohtua. Ideoita syntyy loputtomasti – junamatkoilla, luonnon helmassa, arjen sattumuksista – ja ne muotoutuvat tarinoiksi, jotka jäävät elämään lukijan mielessä.
Tervetuloa Järvenpään kirjastoon kohtaamaan Rasaliina Jänö – kirjailija ja kuvataiteilija, joka kirjoittaa sydämellä, kuvittaa sielulla ja kutsuu sinut mukaan lempeään seikkailuun.

Tahdotko jakaa jutun? Se käy kätevästi tästä!