Kohta on kesä ja nuoren elämä on nyt! Tarjoa nuorelle työtä

Kesätyöntekijöiden haku on vauhdissa monessa yrityksessä ja yhdistyksessä. Joka vuosi kesätyönhakijoita on huomattavasti enemmän kuin tarjolla olevia työpaikkoja. Nuorimmat hakijat jäävät vanhempien nuorten jalkoihin.

Järvenpään kaupungin osaamis- ja työllisyyspalvelut näkee kesätyöllistämisen merkittävänä investointina tulevaisuuteen: nuori saa arvokasta työkokemusta ja työnantaja tuo nuorille tutuksi oman toimialansa organisaatioita.

Tulevaisuuden osaajista käydään jo nyt kilpailua. Kesätyöllistämällä varmistat alallesi uusia tekijöitä tulevaisuudessakin ja annat myös nuorelle eväitä ammatinvalintaan. Koska kesätyöllistäminen on niin merkityksellistä, kaupunki haluaa tukea niin yrityksiä, yhdistyksiä kuin kotitalouksia 14–19-vuotiaiden järvenpääläisten palkkaamisessa.

Kolmannen sektorin työnantajillle on oma kesätyöllistämistukensa, joka kattaa 100 prosenttia palkkauskustannuksista. Yrityksille ja kotitalouksille taas on tarjolla kesätyöllistämistuki, jota voi saada jopa 400 euroa per nuoren työsuhde.

Lisätietoja näistä ja muista vaihtoehdoista löydät täältä.

Lisätietoja:
Marjo Kanninen
erityisasiantuntija
osaamis- ja työllisyyspalvelut
p. 040 315 2496
etunimi.sukunimi@jarvenpaa.fi

Tahdotko jakaa jutun? Se käy kätevästi tästä!