Henkilötietojen käsittely Järvenpään Veden kameravalvontarekisterissä

Tietosuojaseloste päivitetty 6.10.2026
Henkilötietojen käsittely Järvenpään Veden kameravalvontarekisterissä (pdf)

Tässä tietosuojaselosteessa kerrotaan, miten henkilötietoja käsitellään Järvenpään Veden kameravalvontarekisterissä. Selosteessa kerrotaan myös henkilötietojen käsittelyyn liittyvistä oikeuksista ja niiden käyttämisestä.

1. Rekisterinpitäjä ja yhteystiedot

Rekisterinpitäjä
Järvenpään kaupunki / Järvenpään Vesi
PL 41
04401 Järvenpää

Vastuuyksikkö ja yhteyshenkilö (yleisiä kysymyksiä varten)
Järvenpään Vesi
vesihuoltolaitos(a)jarvenpaa.fi

Tietopyynnöt ja muut rekisteröidyn oikeudet

Järvenpään kaupunki, Kirjaamo
PL 41
04401 Järvenpää
kirjaamo(a)jarvenpaa.fi
https://turvaposti.jarvenpaa.fi/

Tietosuojavastaavan yhteystiedot:
tietosuojavastaava(a)jarvenpaa.fi  

2. Henkilötietojen käsittelyn tarkoitukset

Kameravalvonnan tarkoituksena on suojata Järvenpään Veden omaisuutta ja tiloja, turvata vesihuollon jatkuvuuden kannalta kriittisen infrastruktuurin toimintaa, ehkäistä ilkivaltaa, vahingontekoja ja rikoksia sekä lisätä työntekijöiden, urakoitsijoiden ja muiden alueella liikkuvien henkilöiden turvallisuutta.

Kameravalvontaa käytetään myös mahdollisten vahinko-, häiriö-, ilkivalta- ja rikostilanteiden selvittämisessä. Kameravalvontaa käytetään Järvenpään Veden hallinnoimissa vesihuollon toiminnan kannalta tarpeellisissa kohteissa. Valvonnan tarkkoja teknisiä toteutuksia, kamerakohtaisia sijainteja tai yksityiskohtaisia kohdetietoja ei julkaista turvallisuus- ja tietoturvasyistä.

Kameravalvonnasta ilmoitetaan valvottavilla alueilla asianmukaisilla opasteilla. Valvonta kohdistetaan vain toiminnan kannalta välttämättömiin alueisiin. Kameravalvontaa ei kohdisteta yksityisyyden suojan piiriin kuuluviin tiloihin.

Kameravalvontaa ei käytetä jatkuvaan reaaliaikaiseen henkilöiden tarkkailuun eikä työntekijöiden työtehon, työajan tai muun henkilökohtaisen työskentelyn seurantaan. Järjestelmää käytetään pääsääntöisesti jälkikäteen tehtävään tapahtumien selvittämiseen ja turvallisuuden varmistamiseen.

3. Käsiteltävät henkilötiedot

Kameravalvontarekisterissä käsitellään kamerajärjestelmän tallentamaa kuva-aineistoa sekä kuva-aineistoon liittyviä ajankohta- ja sijaintitietoja. Tallenteisiin voi sisältyä kameran näkökentässä liikkuvan henkilön kuva, henkilön liikkumista koskevaa tietoa sekä ajoneuvoja koskevaa kuvallista tietoa. Lisäksi järjestelmässä voidaan käsitellä tallenteiden katseluun ja käyttöön liittyviä lokitietoja.

Äänitallenteita ei kerätä.

4. Henkilötietojen käsittelyn oikeusperuste

Henkilötietojen käsittely perustuu EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen 6 artiklan 1 kohdan e alakohtaan (yleistä etua koskevan tehtävän suorittaminen). Käsittely liittyy rekisterinpitäjän lakisääteiseen tehtävään huolehtia vesihuollosta vesihuoltolain (119/2001) mukaisesti sekä vesihuollon toimintavarmuuden, turvallisuuden ja kriittisen infrastruktuurin suojaamiseen.

5.  Henkilötietojen lähde

Tiedot kertyvät automaattisesti Järvenpään Veden hallinnoimiin kohteisiin sijoitetuista tallentavista valvontakameroista.

6. Automaattinen päätöksenteko tai profilointi

Henkilötietoja ei käytetä profilointiin eikä automatisoituun päätöksentekoon.

7. Henkilötietojen siirrot ja luovutukset

Tallenteita käsittelevät vain ne henkilöt, joiden työtehtävät sitä edellyttävät. Tallenteita voidaan luovuttaa poliisille tai muulle toimivaltaiselle viranomaiselle voimassa olevan lainsäädännön perusteella esimerkiksi rikosten, vahinkotapahtumien tai turvallisuuspoikkeamien selvittämiseksi. Tallenteita voidaan luovuttaa myös vakuutusyhtiölle vahinkotapahtuman käsittelyä varten, jos luovuttamiselle on lainmukainen peruste.

Järvenpään Vesi voi käyttää kameravalvontajärjestelmän toteuttamisessa, ylläpidossa, huollossa ja teknisessä tuessa ulkopuolisia palveluntuottajia. Palveluntuottajat voivat käsitellä henkilötietoja vain siltä osin kuin se on niiden tehtävän hoitamiseksi välttämätöntä. Palveluntuottajat käsittelevät henkilötietoja Järvenpään Veden lukuun eivätkä saa käyttää tietoja omiin tarkoituksiinsa. Palveluntuottajien kanssa tehdään tietosuoja-asetuksen mukaiset henkilötietojen käsittelyä koskevat sopimukset.

8. Henkilötietojen siirto EU:n tai ETA-maiden ulkopuolelle

Henkilötietoja käsitellään EU:n ja ETA-alueella.

9. Henkilötietojen säilytysajat

Kuvatallenteita säilytetään enintään 30 vuorokautta, minkä jälkeen ne poistuvat automaattisesti, ellei yksittäisen tapahtuman selvittäminen tai lainsäädäntö edellytä pidempää säilyttämistä. Tallenteita voidaan säilyttää pidempään, jos ne liittyvät vahingon, rikosepäilyn, turvallisuuspoikkeaman tai muun selvitystä edellyttävän tapahtuman käsittelyyn. Tällöin tallenteita säilytetään vain niin kauan kuin se on asian käsittelyn kannalta tarpeellista.

10. Henkilötietojen suojaus

Tallenteita käytetään vain alkuperäisen keräämistarkoituksen mukaisesti ja niitä suojataan ulkopuolisilta teknisin ja organisatorisin keinoin. Tietoja käsitellään suojatuissa ympäristöissä. Tietoja vastaanottavat ja käsittelevät vain sellaiset henkilöt, joiden työtehtävät edellyttävät tallenteiden käsittelyä. Työntekijät ovat salassapito- ja vaitiolovelvollisuuden sitomia.

Järjestelmiin on henkilökohtaiset käyttäjätunnukset ja työtehtävien mukaisesti rajatut käyttöoikeudet. Käyttöoikeuksia hallitaan ja niiden käyttöä voidaan valvoa lokitietojen avulla. Käyttöoikeudet poistetaan, kun henkilön työtehtävä tai palvelussuhde ei enää edellytä pääsyä järjestelmään. Järvenpään kaupungin ja Järvenpään Veden laitteistot ja ohjelmistot suojataan kaupungin sekä palveluntuottajien tietoturvaohjeistusten mukaisesti.

11. Rekisteröidyn oikeudet

Tietosuoja-asetuksen mukaisista rekisteröidyn oikeuksista voit lukea Järvenpään kaupungin verkkosivuilta:

/kaupunki-ja-paatoksenteko/asiointi/tietosuoja-jarvenpaan-kaupungilla/jarvenpaan-kaupunki-rekisterinpitajana/rekisteroidyn-oikeudet

 Verkkosivuilla ovat myös ohjeet rekisteröityjen oikeuksien käyttämiseksi.

Tahdotko jakaa jutun? Se käy kätevästi tästä!