Etusivu/Matkailu ja kulttuuri
Etusivu/Matkailu ja kulttuuri
Kuvataideopettajat KUVIS ry on myöntänyt Myötätuulta kuvataiteesta -kunniakirjan Harjulan kampuksen julkisen taiteen hankkeelle. Yhdistystä ilahdutti erityisesti tapa, jolla lapset ja koululaiset osallistettiin taidehankkeeseen.
Järvenpää-talon Juhani Aho -salin estradille nousee torstaina 9.2. klo 19 viisihenkinen Smokey Blues Band solisteinaan pitkän uran ja kansainvälistä menestystäkin niittäneet laulaja-kitaristi Pepe Ahlqvist ja huuliharpunsoittaja Helge Tallqvist.
Ideoi ja äänestä parempaa Järvenpäätä! Kaupunkia kehitetään osallistuvassa budjetoinnissa kolmessa vaiheessa. Ideointivaiheessa kaikki voivat tehdä parantamisehdotuksia. Ehdota 16.1.-28.2. verkko-osoitteessa https://link.webropol.com/s/osallistuvabudjetointi2023
Järvenpään, Keravan ja Tuusulan museot saivat Opetus- ja kulttuuriministeriöltä 1 000 000 €:n apurahan osallistavan ja vuorovaikutteisen XR-museomaailman suunnitteluun ja toteuttamiseen vuosien 2023–2024 aikana.